Najstarsze polskie domy - architekt Łódź

Domy w Polsce

czasie całej ponadtysiącletniej historii kraju wzniesiono setki tysięcy budowli mieszkalnych. Wiele z nich zniszczył czas, inne zostały zmienione, przebudowane lub ustąpiły miejsca nowszym obiektom. Jeszcze inne zostały opuszczone lub zniszczone wojnami, część pozostała już w ruinie, część poddano odrestaurowaniu, a wszystkie one ukazują przemijanie i budzą refleksję. Niektóre, te z lepszych materiałów, większe i zamożniejszych właścicieli, przetrwały do dziś jako muzea, skanseny lub też w niezmienionej formie i funkcji.

Pierwsze domy 

czy raczej miejsca zamieszkania były to jaskinie i groty. Domy w bardzo dawnych czasach wznoszone były w miejscach bezpiecznych i trudno dostępnych, czy to dla dzikich zwierząt, czy potencjalnego wroga. Należy tu wspomnieć o Grocie Łokietka, zwanej także Królewską. Znajdowała się ona w Ojcowie pod Krakowem, w Dolinie Prądnika, a król Władysław Łokietek przebywał w niej w roku 1300. Liczne groty i jaskinie z okolic Ojcowa i inne położone w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej były zamieszkiwane przez człowieka od wielu tysięcy lat były zatem pierwszymi domami ludności tych terenów.
Tzw. Grota Łokietka (dawniej Grota Królewska), sala rycerska, jaskinia w Dolinie Sąspowskiej w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry

Natomiast większa część domów wytworzonych przez człowieka z czasów p.n.e. miała bardzo tymczasową, prostą konstrukcję drewnianą. Zachowało się ich w Polsce tyle, co nic. Najciekawszym i bardzo dobrze zrekonstruowanym (odkrytym w roku 1933) był gród obronny Biskupin z VII wieku p.n.e. Położony był na wyspie Jeziora Biskupińskiego. Składał się z trzynastu rzędów prostych domów otoczonych wałem ziemnym ze wzmocnieniami i elementami drewnianymi. Jedyne wejście do osady prowadziło przez studwudziestometrowy most, a dalej bramę w formie obronnej wieży.

Gdy Polska po przyjęciu chrztu w 966 roku dołączyła do wspólnoty europejskiej i chrześcijańskiej, rozwój pewnych aspektów był możliwy do przewidzenia. Nie było mowy o kulturowej odrębności czy indywidualności twórców oraz inwestorów. Wszystkie kraje kręgu łacińskiego rozwijały się, ewentualnie z przesunięciami w czasie, zgodnie z ogólnymi tendencjami wyznaczonymi przez wielkie style epoki średniowiecznej, a później epok nowożytnych, jak renesans i barok. Poszczególne ziemie łączyły interesy dynastyczne, a tożsamość narodowa była obca zwykłym mieszkańcom. Dodatkowo Polska była krajem względnie jednolitym, mimo iż korzenie państwa obejmują kilka wyznań i nacji. Wszystkie te cechy powodowały, iż dosyć łatwo sklasyfikować i podzielić na poszczególne okresy dzieje budownictwa mieszkaniowego w Polsce, nawet te współczesne. 

Projekty budowlane

Pierwsze budowle murowane powstały na ziemiach polskich na przełomie X i XI wieku. Wzrost znaczenia państwa Polan za sprawą władzy Mieszka I, Bolesława Chrobrego i w szczególności Mieszka II spowodował powstanie kilku grodów. Ten ostatni „był to król wykształcony, znający języki, dzielny i postępowy”. Jemu przypisuje się wzniesienie rezydencji w Ostrowie Lednickim, w Przemyślu i w Gieczu (ta akurat niedokończona).


Palatium z kaplicą, Ostrów Lednicki, początek XI wieku, plan założenia, rysunek M. Brykowska
Palatium z kaplicą, Giecz, XI wiek, zarys fundamentów, rysunek M. Rosół

       

 Palatium z kaplicą, Ostrów Lednicki, rekonstrukcjawidok od północy, rysunek J. Zachwatowicz

Palatium, Przemyśl, Zamek Kazimierzowski, próby rekonstrukcji zespołurysunek Aleksander Żak i Elżbieta Sosnowska

Pierwsze projekty budynków

Najstarszymi znanymi budynkami rezydencjonalnymi były budynki o charakterze reprezentacyjno – obronnym, zwane palatiami. Pojawiły się wraz z systemem feudalnym i pobierały liczne cechy z terenów Cesarstwa. Składały się z części pałacowej w formie wydłużonego prostokąta połączonego z centralną kaplicą. Budynekmieszkalny był murowany, dwukondygnacyjny, w którym dolna kondygnacja była gospodarcza, a górna mieszkalno – reprezentacyjna. Wykonywania tego typu budowli zaniechano w XIII wieku (jedno z ostatnich to palatium w Legnicy z około 1230 roku).

Palatium, Legnica, początek XIII wieku, rzut założenia, oblężenie Legnicy w 1241 roku, rycina archiwalna

Komentarze